Spacerem po zielonym Krakowie

Medium 9c0993db 9fa9 4ce5 9ca2 a6406eb9ac88

Rynek, Kazimierz, krakowskie muzea – to z pewnością stałe punkty na turystycznej mapie naszego miasta. Warto jednak np. planując weekend uwzględnić również „zielone” miejsca w Krakowie.

Poniżej nasza (subiektywna) lista miejsc spacerowych po Krakowie.

Najstarszymi kopcami w Krakowie są Kopiec Krakusa (okolice ul. Wielickiej) oraz Kopiec Wandy (ul. Ujastek). Oba pochodzą z VII wieku i przypuszczalnie służyły swym budowniczym jako miejsca kultu lub strażnice. Legenda głosi, że Kopiec Krakusa jest mogiłą założyciela Krakowa - księcia Kraka.  Kopiec Wandy uznawany jest natomiast za grób jego córki Wandy.
Jeśli chcecie zobaczyć Kraków skąpany w świetle zachodzącego słońca wybierzcie wieczorową porą  na Kopiec Kraka (Krakusa).

W drodze na Kopiec Krakusa możecie odpocząć w Parku Bednarskiego. Zabierzcie ze sobą orzeszki i rozglądajcie się uważnie… oswojone wiewiórki z pewnością chętnie się z Wami zaprzyjaźnią.

Najbardziej popularnym wśród kopców jest Kopiec Kościuszki. Zawiera ziemię z pól bitewnych Powstania Kościuszkowskiego oraz amerykańskiej wojny niepodległościowej. Wybierzcie się tam w pogodny dzień i podziwiajcie piękną panoramę Krakowa (jeśli smok/smog Wam na to pozwoli 😉).

Najwyższym kopcem jest Kopiec Józefa Piłsudskiego, zwany też Kopcem Niepodległości – znajduje się w Lesie Wolskim. Spacer na kopiec warto połączyć ze zwiedzaniem krakowskiego zoo.

Jednym z najpiękniejszych, zielonych miejsc w Krakowie jest położony niemal w centrum miasta Zakrzówek. W ubiegłym stuleciu znajdował się tam wapienny kamieniołom, dziś jest to otoczone skałami, krystaliczne jeziorko. Możesz się w nim wykapać lub pod okiem instruktorów przejść kurs nurkowania i popływać wśród podwodnych atrakcji  - zatopionego samochodu Polskiego Fiata 125p, autobusu czy furgonetki!

O każdej porze warto odwiedzić Ogród Botaniczny. Zachwyci cię różnorodnością kwiatów i krzewów. A amatorów ruchu na świeżym powietrzu zapraszamy do Parku Jordana, gdzie znajduje się dobrze wyposażony kompleks sportowy z boiskami, kortami do gry oraz elementami siłowni – każdy znajdzie coś dla siebie.

Polecamy także Park Lotników Polskich znajdujący się przy Tauron Arenie. Rozległy obszar parku zachęca do leniwych przechadzek. A po spacerze możecie odwiedzić Muzeum Lotnictwa z bogatą kolekcją latających maszyn.

To od czego zaczniecie? 😊

возврат>>>